SEA Major Singapore 2018 results

SEA Major Singapore 2018, one of Asia’s largest annual events, is going down this weekend. The event is a major part of multiple pro circuits, as the Asia Regional Finals for the 2018 Capcom Pro Tour, a Tekken World Tour Master Event, Dragon Ball FighterZ World Tour Saga Event, and a stop in the ArcRevo World Tour.

Tournament Games

  • BlazBlue Centralfiction
  • BlazBlue Cross Tag Battle
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • SoulCalibur VI
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Tekken 7
  • Them’s Fightin’ Herds

As such a major event, some big names from around the world will be attending, creating some very packed brackets. Competitors include Fuudo, gachikun, Daigo Umehara, Kazunoko, Dogura, moke, Nemo, Itabashi Zangief, Mago, JohnTakeuchi, Fenritti mokemoti, Nobi, NOROMA, Tanukana, ABEGEN, ACQUA, Souji, Dora, kojiKOG, Take, Tachikawa and Kindevu of Japan; JeonDDing, qudans, kkokkoma, Ulsan, Dimeback and Verloren of South Korea; Jiewa of China; Humanbomb, Tse4444 and HotDog29 of Hong Kong; GamerBee and Xiaobao of Taiwan; IamChaun of Malaysia; Book of Thailand; Alden of the Philippines; Seo of Singapore; Leffen of Sweden; Fergus of Ireland; SonicFox, NYChrisG, Justin Wong, Ricki Ortiz, Kreymore, Speedkicks, Runitblack, Rip, dekillsage and Nakkiel of the United States; and many more.

Five streams will be covering the event, with the Capcom Fighters, Tekken and Dragon Ball FighterZ official channels providing exclusive streams for their respective games; Team Spooky covering Soulcalibur VI; and Jiyuna’s ANIMEILLUMINATI channel covering the ArcRevo events. If you’re looking for brackets, you can find them on Challonge.

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

TEKKEN

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

DragonBallFighterZ

Watch live video from dragonballfighterz on www.twitch.tv

ANIMEILLUMINATI

Watch live video from ANIMEILLUMINATI on www.twitch.tv

All times in SGT (UTC +8).

image

Results

image

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

Asia Regional Final

1. gachikun (Rashid)2. FOX|Tokido (Akuma)3. CYG.BST|Fuudo (R. Mika)4. Fudoh|Fujimura (Ibuki)5. Atlas Bear|IamChuan (Guile)5. UYU|NL (Cammy)7. HORI|sako (Menat)7. RZR|Xian (Ibuki)

Match Log

Grand Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. gachikun (Rashid) – 0-3

Losers Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 3-2

Winners Final

gachikun (Rashid) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 3-0

Losers Semi-final

FOX|Tokido (Akuma) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 3-0 vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 3-0

Top 8 Winners

CYG.BST|Fuudo (R. Mika) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 3-1Atlas Bear|IamChuan (Guile) vs. gachikun (Rashid) – 0-3

Top 8 Losers

HORI|sako (Menat) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-3RZR|Xian (Ibuki) vs. UYU|NL (Cammy) – 0-3

Atlas Bear|IamChuan (Guile) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-3Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. UYU|NL (Cammy) – 3-0

First Round

FOX|Tokido (Akuma) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 0-3Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs HORI|sako (Menat) – 3-1Atlas Bear|IamChuan (Guile) vs. UYU|NL (Cammy) – 3-1RZR|Xian (Ibuki) vs. gachikun (Rashid) – 1-3

Asia Regional Final Open Tournament

1. NASR|Big Bird (Rashid, Ken)2. FOX|Tokido3. CYG.BST|GamerBee (Cammy)4. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)5. FOX|JWong (Menat)5. MAGO (Cammy)7. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)7. FAV|sako (Menat)

9. Bravery (Cammy)9. gachikun (Rashid)9. Fudoh|Fujimura (Ibuki)9. ZJZ (Menat)13. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail)13. CYG.BST|Fuudo (R. Mika)13. UYU|NL (Cammy)13. Atlas Bear|IamChuan (Guile)

Match Log

Grand Final

NASR|Big Bird (Rashid) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 3-2

Losers Final

CYG.BST|GamerBee (Cammy) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 1-3

Winners Final

CYG.BST|GamerBee (Cammy) vs. NASR|Big Bird (Rashid) – 1-3

Losers Semi-final

CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 2-3

Top 8 Winners

CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. CYG.BST|GamerBee (Cammy) – 2-3MAGO (Cammy) vs. NASR|Big Bird (Ken) – 2-3

Top 8 Losers

FOX|JWong (Menat) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 3-1FOX|Tokido (Akuma) vs. FAV|sako (Menat) – 3-2

FOX|JWong (Menat) vs. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 2-3MAGO (Cammy) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 1-3

Top 16 Winners

CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 2-0FAV|sako (Menat) vs. CYG.BST|GamerBee (Cammy) – 1-2gachikun (Rashid) vs. MAGO (Cammy) – 1-2Bravery (Cammy) vs. NASR|Big Bird (Rashid) – 0-2

Top 16 Losers

Atlas Bear|stormKUBO vs. EG|JWongDNG|Itabashi Zangief vs. CYG.BST|FuudoFudoh|Fujimura vs. UYU|NLZJZ vs. Atlas Bear|IamChuan

Bravery vs. FOX|JWonggachikun vs. DNG|Itabashi ZangiefFAV|sako vs. Fudoh|FujimuraFOX|Tokido vs. ZJZ

image

SOULCALIBUR VI

1. Shen Yuan (Siegfried)2. FOX|SonicFox (Geralt)3. 0rez (Nightmare)4. Saunic (Kilik)5. Shen Chan (Zasalamel)5. Nameless (Geralt)7. Akabane (Zasalamel)7. Shen Ou (Kilik)

9. Panther (Nightmare)9. Hyde Mai 21 Trunks Vegeta (Taki)9. ORDER|RoF (Ivy)9. Kuroi Kaze (Sophitia)13. Talon|HotDog29 (Geralt)13. Snow Drop (Xianghua)13. NSBJ|Invince (Grøh13. PBE|NiteRAId (Nightmare)

Match Log

Grand Final

FOX|SonicFox (Geralt) vs. Shen Yuan (Siegfried) – 1-2

Losers Final

FOX|SonicFox (Geralt) vs. 0rez (Nightmare) – 2-1

Winners Final

0rez (Nightmare) vs. Shen Yuan (Siegfried) – 1-2

Losers Semi-final

FOX|SonicFox (Geralt) vs. Saunic (Kilik) – 2-0

Top 8 Winners

Shen Yuan (Siegfried)  vs. FOX|SonicFox (Geralt) – 2-10rez (Nightmare) vs. Saunic (Kilik) – 2-0

Top 8 Losers

Shen Chan (Zasalamel) vs. Akabane (Zasalamel) – 2-0Shen Ou (Kilik) vs. Nameless (Geralt) – 1-2

FOX|SonicFox (Geralt) vs. Shen Chan (Zasalamel) – 2-0Saunic (Kilik) vs. Nameless (Geralt) – 2-0

Top 16 Winners

Shen Yuan (Siegfried) vs. Shen Ou (Kilik) – 2-0FOX|SonicFox (Geralt) vs. ORDER|RoF Z(Ivy) – 2-00rez (Nightmare) vs. Hyde Mai 21 Trunks Vegeta (Taki) – 2-0Saunic (Kilik) vs. Akabane (Zasalamel) – 2-0

Top 16 Losers

Panther (Nightmare) vs. Talon|HotDog29 (Geralt) – 2-0Shen Chan (Zasalamel) vs. Snow Drop (Xianghua) – 2-0NSBJ|Invince (Grøh) vs. Nameless (Geralt) – 0-2Kuroi Kaze (Sophitia) vs. PBE|NiteRAId (Nightmare) – 2-0

Akabane vs. PantherShen Chan (Zasalamel) vs. Hyde Mai 21 Trunks Vegeta (Taki) – 2-0ORDER|RoF vs. NamelessKuroi Kaze (Sophitia) vs. Shen Ou (Kilik) – 0-2

image

DRAGON BALL FighterZ

1. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha)2. PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks)3. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler)4. CAG|Fenritti (Cell/Bardock/Vegeta (Super Saiyan))5. kaimart (Vegito (SSGSS)/Kid Buu/Gohan (Teen))5. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16)7. ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien)7. FOX|SonicFox (Beerus/Bardock/Android 16)

9. mokemoti (Gotenks/Android 16/Bardock)9. KoreanWrestlingMan (Android 18/Android 16/Vegeta (Super Saiyan))9. DNG|Tachikawa (Android 18/Hit/Frieza)9. MASAYAN (Vegeta/Tien/Bardock)13. WG|ABEGEN13. mossmossmoss13. Seo13. Kindevu

Match Log

Grand Final

GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks) – 3-2

Losers Final

CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) vs. PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks) – 2-3

Winners Final

PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks) vs. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) – 2-3

Losers Semi-final

CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) vs. CAG|Fenritti (Cell/Bardock/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-0

Top 8 Winners

PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks) vs. kaimart (Vegito (SSGSS)/Kid Buu/Gohan (Teen)) – 2-1GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. CAG|Fenritti (Cell/Bardock/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-0

Top 8 Losers

ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) – 0-2FOX|SonicFox (Beerus/Bardock/Android 16) vs. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) – 1-2

CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) vs. kaimart (Vegito (SSGSS)/Kid Buu/Gohan (Teen)) – 2-1FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) vs. CAG|Fenritti (Cell/Bardock/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-2

Top 16 Winners

MASAYAN (Vegeta/Tien/Bardock) vs. kaimart (Vegito (SSGSS/Kid Buu/Gohan (Teen)) - 0-2FOX|SonicFox (Beerus/Bardock/Android 16) vs. PONOS|moke (Kid Buu/Bardock/Trunks) - 1-2KoreanWrestlingMan (Android 18/Android 16/Vegeta (Super Saiyan)) vs. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) - 0-2CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) vs. CAG|Fenritti (Cell/Bardock/Vegeta (Super Saiyan)) - 1-2

Top 16 Losers

mokemoti vs. WG|ABEGENmossmossmoss vs. ACQUASeo vs. DNG|TachikawaFOX|dekillsage vs. Kindevu

CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) vs. mokemoti (Gotenks/Android 16/Bardock) - 2-0ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) vs. KoreanWrestlingMan (Android 18/Android 16/Vegeta (Super Saiyan)) - 2-1FOX|SonicFox (Beerus/Bardock/Android 16) vs. DNG|Tachikawa (Android 18/Hit/Frieza) - 2-1FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) vs. MASAYAN (Vegeta/Tien/Bardock) - 2-0

image

TEKKEN 7

1. UYU|JeonDDing (Lucky Chloe, Eddy)2. PBE|AK (Shaheen)3. TEJAN (Asuka, Nina)4. UYU|qudans (Devil Jin)5. ALPHA Red|Book (Jin)5. COOAS|NOROMA (Devil Jin, Jack-7, Law)7. YAMASA|NOBI (Steve, Dragunov)7. EQNX|Dimeback (Asuka)

9. YAMASA|Yuu (Feng)9. YAMASA|Take (Kazumi, Geese)9. kkokkoma (Dragunov, Josie)9. PG|Speedkicks (Hwoarang, Steve)13. UYU|Fergus (Asuka)13. AE|pekos (Geese)13. Makoryu (Heihachi)13. CYG.RB|TANUKANA (Xiaoyu)

Match Log

Grand Final

UYU|JeonDDing (Lucky Chloe, Eddy) vs. PBE|AK (Shaheen) – 3-2 ResetUYU|JeonDDing (Eddy) vs. PBE|AK (Shaheen) – 3-1

Losers Final

UYU|JeonDDing (Eddy) vs. TEJAN (Asuka) – 3-0

Winners Final

TEJAN (Asuka, Nina) vs. PBE|AK (Shaheen) – 0-3

Losers Semi-final

UYU|JeonDDing (Lucky Chloe) vs. UYU|qudans (Devil Jin) – 2-0

Top 8 Winners

UYU|JeonDDing (Lucky Chloe) vs. TEJAN (Asuka) – 1-2COOAS|NOROMA (Devil Jin) vs. PBE|AK (Shaheen) – 0-2

Top 8 Losers

YAMASA|NOBI (Steve) vs. ALPHA Red|Book (Jin) – 0-2EQNX|Dimeback (Asuka) vs. UYU|qudans (Devil Jin) – 0-2

UYU|JeonDDing (Lucky Chloe) vs. ALPHA Red|Book (Jin) – 2-0COOAS|NOROMA (Jack-7, Law) vs. UYU|qudans (Devil Jin) – 0-2

Top 16 Winners

PG|Speedkicks (Hwoarang, Steve) vs. UYU|JeonDDing (Lucky Chloe) – 0-2UYU|qudans (Devil Jin) vs. TEJAN (Asuka) – 1-2YAMASA|NOBI (Dragunov) vs. PBE|AK (Shaheen) – 1-2COOAS|NOROMA (Devil Jin) vs. ALPHA Red|Book (Jin) – 2-0

Top 16 Losers

YAMASA|Yuu vs. UYU|FergusYAMASA|Take vs. AE|pekoskkokkoma vs. MakoryuCYG.RB|TANUKANA vs. EQNX|Dimeback

ALPHA Red|Book (Jin) vs. YAMASA|Yuu (Feng) – 2-0YAMASA|Take (Geese) vs. YAMASA|NOBI (Steve) – 0-2UYU|qudans (Devil Jin) vs. kkokkoma (Dragunov) – 2-1EQNX|Dimeback (Asuka) vs. PG|Speedkicks (Hwoarang) – 2-1

image

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. kojiKOG (Waldstein/Tager)2. Nameless (Gordeau/Ruby)3. LeGaime|GOUDA (ν-No.13-/Gordeau)4. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau)5. TSURUGI|Tomorelo (Mai/Gordeau)5. LLon_Nu13 (ν-No.13-/Vatista)7. CAG|Fenritti (Jin/ν-No.13-)7. LeGaime|Ryota (Ruby/Weiss)

Match Log

Grand Final

kojiKOG (Waldstein/Tager) vs. Nameless (Gordeau/Ruby) – 3-2

Losers Final

LeGaime|GOUDA (ν-No.13-/Gordeau) vs. Nameless (Gordeau/Ruby) – 1-3

Winners Final

Nameless (Gordeau/Ruby) vs. kojiKOG (Waldstein/Tager) – 1-3

Losers Semi-final

LeGaime|GOUDA (ν-No.13-/Gordeau) vs. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) – 3-2

Top 8 Winners

LLon_Nu13 (ν-No.13-/Vatista) vs. kojiKOG (Waldstein/Tager) – 1-3Nameless (Ruby/Gordeau) vs. TSURUGI|Tomorelo (Mai/Gordeau) – 3-0

Top 8 Losers

LeGaime|GOUDA (Gordeau/ν-No.13-) vs. CAG|Fenritti (Jin/ν-No.13-) – 3-1GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. LeGaime|Ryota (Ruby/Weiss) – 3-1

LeGaime|GOUDA (ν-No.13-/Gordeau) vs. TSURUGI|Tomorelo (Mai/Gordeau) – 3-1LLon_Nu13 (ν-No.13-/Vatista) vs. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) – 1-3

image

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. Daru_I-No (I-No)2. CAG|Dogura (Raven, Sol Badguy)3. NNG|NOB (Sol Badguy)4. BjornSonOfBear (Chipp Zanuff)5. GGVN|Flick (Potemkin)5. WG|ABEGEN (Potemkin)7. GGP|Kazunoko (Raven)7. Ren (Millia Rage)

Match Log

Grand Final

Daru_I-No (I-No) vs. CAG|Dogura (Sol Badguy, Raven) – 3-0

Losers Final

NNG|NOB (Sol Badguy) vs. CAG|Dogura (Raven) – 2-3

Winners Final

Daru_I-No (I-No) vs. CAG|Dogura (Raven, Sol Badguy) – 3-0

Losers Semi-final

BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) vs. NNG|NOB (Sol Badguy) – 1-2

Top 8 Winners

WG|ABEGEN (Potemkin) vs. Daru_I-No (I-No) – 0-2CAG|Dogura (Raven) vs. GGVN|Flick (Potemkin) – 2-0

Top 8 Losers

BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 2-0NNG|NOB (Sol Badguy) vs. Ren (Millia Rage) – 2-0

GGVN|Flick (Potemkin) vs. BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) – 0-2WG|ABEGEN (Potemkin) vs. NNG|NOB (Sol Badguy) – 0-2

image

BLAZBLUE CENTRALFICTION

1. CAG|Fenritti (Jin)2. GRPT.BE|Dora (Bang)3. LeGaime|Ryota (Es)4. LeGaime|Monster (Izanami, Nine)5. KITSUNE (Arakune, Azrael)5. LeGaime|Nakashima (Litchi)7. GGVN|Puppy (Es)7. GGWP|Souji (Arakune)

Match Log

Grand Final

CAG|Fenritti (Jin) vs. GRPT.BE|Dora (Bang) – 3-1

Losers Final

LeGaime|Ryota (Es) vs. GRPT.BE|Dora (Bang) – 1-3

Winners Final

CAG|Fenritti (Jin) vs. GRPT.BE|Dora (Bang) – 3-0

Losers Semi-final

LeGaime|Ryota (Es) vs. LeGaime|Monster (Izanami, Nine) – 2-0

Top 8 Winners

LeGaime|Nakashima (Litchi) vs. CAG|Fenritti (Jin) – 0-2KITSUNE (Azrael, Arakune) vs. GRPT.BE|Dora (Bang) – 1-2

Top 8 Losers

LeGaime|Ryota (Es) vs. GGVN|Puppy (Es) – 2-0GGWP|Souji (Arakune) vs. LeGaime|Monster (Izanami) – 0-2

KITSUNE (Arakune) vs. LeGaime|Ryota (Es) – 0-2LeGaime|Nakashima (Litchi) vs. LeGaime|Monster (Izanami) – 0-2

Sources: BEast of the East, Capcom Pro Tour

Original Article

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

More from the web